Šią savaitę Bažnyčia švenčia:
Rugsėjo 8 d. Sekmadienis -Viešpaties diena
(XXIII EILINIS SEKMADIENIS)
ŠVČ. MERGELĖS MARIJOS GIMIMAS (ŠILINĖ), IŠKILMĖ
Jeruzalėje, Marijos
gimimo vietoje, buvo pastatyta ir pašventinta Šv. Onos bažnyčia.
Nuo VII a. rugsėjo 8 d. Romoje švenčiama Marijos gimimo diena, nuo
XI a. – jau visoje Vakarų Bažnyčioje. Marijos Gimimo šventė su
Viešpaties (gruodžio 25 d.) ir Jono Krikštytojo (birželio 24 d.)
gimimo dienomis yra vienintelės Romos kalendoriuje „gimimo“
šventės.
Popiežius Pranciškus Žinia Pasaulinei maldos dėl rūpinimosi kūrinija dienai
2024 m. rugsėjo 1 d.
Turėk viltį ir veik su kūrinija
Brangūs broliai ir seserys!
„Turėk viltį ir veik su kūrinija“ – tokia rugsėjo 1 d. minėsimos Pasaulinės maldos dėl rūpinimosi kūrinija dienos tema. Ji siejama su šventojo Pauliaus Laiško romiečiams 8, 19–25 mintimis: apaštalas aiškina, ką reiškia gyventi pagal Dvasią, ir sutelkia dėmesį į patikimą išganymo viltį, kylančią per tikėjimą, kuris reiškia naują gyvenimą Kristuje.
Popiežiaus maldos intencija rugsėjo mėnesiui
Į Lietuvą atvyko naujasis apaštalinis nuncijus Baltijos šalims
Foto - vysk. Rimanto Norvilos.
Rugpjūčio 22 d. – persekiojamųjų dėl tikėjimo atminimo diena
(Krikščionių protestas Kot Radha Kišano kaime, Pakistane, 2014 m. lapkričio 5 d. dėl krikščionių poros Shahzado Masiho ir jo žmonos Shamos Shahzad, sudegintų gyvų dėl tariamos šventvagystės (Korano išniekinimo). EPA-EFE nuotrauka)
Rugpjūčio 22-ąją minima Tarptautinė nuo smurto dėl savo tikėjimo nukentėjusių žmonių atminimo diena. Šį kasmetinį minėjimą 2019 m. įvedė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, reaguodama į dažnėjančius smurto prieš religines bendruomenes atvejus.
Popiežiaus maldos intencija rugpjūčio mėnesiui
Melskimės, kad politiniai lyderiai tarnautų žmonėms, dirbtų žmogaus pažangai, stengtųsi dėl bendrojo gėrio, rūpintųsi darbo netekusiais žmonėmis ir pirmenybę teiktų vargingiausiems.
Popiežiaus žinia Pasaulinės senelių ir pagyvenusiųjų žmonių dienos proga
Liepos 28 d. – sekmadienį po Jėzaus senelių šventųjų Onos ir Joakimo šventės – jau ketvirtą kartą minima popiežiaus Pranciškaus įvesta Pasaulinė senelių ir pagyvenusiųjų žmonių diena.
„Nepalik manęs senatvėje“ (plg. Ps 71, 9)
Brangūs broliai ir seserys!
Dievas niekada neapleidžia savo vaikų, niekada. Net ir tada, kai metų vis daugėja, o jėgos mąžta, kai plaukai pražyla, o socialinis vaidmuo sumenksta, kai gyvenimas tampa mažiau produktyvus ir gali atrodyti beprasmis. Dievas žvelgia ne į išvaizdą (plg. 1 Sam 16, 7) ir nedvejodamas pasirenka tuos, kurie daugeliui atrodo nereikšmingi. Jis neatmeta nė vieno akmens, priešingai, „senesnieji“ sudaro saugų pamatą, ant kurio gali remtis „naujesni“ akmenys, kad visi kartu statydintųsi į dvasinį statinį (plg. 1 Pt 2, 5).
Telšių vyskupas kreipėsi į Seimo narius dėl Seimo statuto pataisų
Telšių vyskupija pranešė, kad liepos 15 d. vyskupas Algirdas Jurevičius elektroniniu paštu kreipėsi į Seimo narius, bendradarbiaujančius su vyskupija .
Vyskupas savo laiške išsakė nuogąstavimus dėl Seimo statuto pataisų.
„Vyskupo pareigos pranoksta mano, kaip paprasto žmogaus, gebėjimus ir kompetencijas, todėl visuomet naudojuosi aplinkinių įžvalgomis, pastebėjimais ir patarimais, – vyskupijos feisbuko paskyroje tikintiesiems savo sprendimą paaiškina A. Jurevičius. – Tarp daugelio patarėjų yra ir keli teisininkai, tačiau iniciatyva šiam mano žingsniui kilo iš vieno LR Seimo nario, kuris įžvelgė Statuto pakeitimo tikslą – kad būtų lengviau atmesti Prezidento veto ir priimti civilinės sąjungos (partnerystės) įstatymą”.
„Tad iš pažiūros nekaltas Seimo statuto pakeitimas gali ateityje atnešti daug moralinės žalos. Būtent tai ir paskatino pasidalinti nuogąstavimais su LR Seimo nariais, iš kurių sulaukiau padėkos už pilietiškumą ir pagalbą geriau įsigilinti į teikiamą svarstyti įstatymą”, – apie iniciatyvą sako vyskupas.
Taip pat jis priduria: „Prieš kurį laiką viešojoje erdvėje nuskambėjo mintis, kad net 80 procentų mūsų tautos žmonių bijo viešai išreikšti savo nuomonę, bet džiugu, kad jie pasitikėjo manimi ir išsakė savo baimes dėl įstatymo projekto. Spėju, kad priklausau tiems likusiems 20 procentų, todėl dalinuosi šiomis mintimis su jumis”.
Laiške vyskupas pateikė tokią savo nuomonę:
1) Šiuo Projektu Teisės departamentui kartu su Teisės ir teisėtvarkos komitetu de facto suteikiama konstitucingumo kontrolės funkcija kaip galutinio arbitro teisę turinčiam subjektui. Tokia funkcija neturėtų būti patvirtinama Seimo, nes de facto redukuoja Prezidento veto reikšmę. Kadangi Prezidentas yra visuotine rinkimų teisė renkamas valstybės vadovas, o ne parlamento renkamas – tokio redukavimo neturėtų būti Seimo statute, nes apriboja Prezidento kaip tautos atstovo teisę užimti vertybinę poziciją ir bandyti ją ginti naudojantis Konstitucijos nustatytomis procedūromis.
2) Siūloma Statuto pataisa tuo pačiu išplečia Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto, kartu su Teisės departamentu, konstitucinės kontrolės funkciją riboti Prezidento veto teisinę reikšmę. Pažymėtina, kad žiūrint retrospektyviai visoje eilėje vertybinių klausimų Teisės departamentas neretai yra užėmęs vertybinę (vertybiškai ne neutralią) poziciją, todėl mažai tikėtina, kad ir ateityje būtų kitaip. Konstitucingumo kontrolė Lietuvoje nėra a priori (kaip pavyzdžiui Prancūzijoje), bet šią funkciją atlieka Konstitucinis teismas.
3) Objektyvumo dėlei kaip alternatyva galėtų būti, kad vertybiniais klausimais, kuriuos Prezidentas grąžina Seimui pakartotinai svarstyti, būtų galimybė organizuoti referendumą, nes tuomet vertybinius klausimus išspręstų ne departamentas kartu su Teisės komitetu, bet spręstų pati tauta. Priėmus Projektą galios svertai sutelkiami faktiškai Seimo rankose, eliminuojant Prezidento konstitucinę reikšmę, kai tuo tarpu, Prezidentas yra vienas iš valdžios vykdytojų (Konstitucijos 5 str. „Valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas.“) ne mažiau reikšmingas už Seimą ar Vyriausybę.
4) Prezidento veto neturėtų būti „apeinamas“ biurokratine procedūra, apibrėžta Statute. Projektu siūloma nuostata savo esme yra konstitucinio lygmens nuostata ir turėtų būti aprašyta Konstitucijoje. Priešingu atveju, teisinį santykį, kuris savo esme yra reguliuotinas tik Konstitucijos lygmeniu, Seimas sureguliuotų daug žemesniu teisės aktu t. y. Seimo Statutu.
5) Projektas prieštarauja Konstitucijos nuostatai, kad Respublikos Prezidentas yra valstybės vadovas, nes iš jo de facto atimama galutinio arbitro teisė dėl vertybiškai jautrių projektų svarstomų Seime.
Kasmet Seimo nariai dalyvauja Telšių vyskupo organizuojamame susitikime. Jame diskutuojama moralinėmis, visuomeninėmis ir politinėmis temomis.
Visuotiniai atlaidai Pasaulinės senelių dienos proga
Apaštališkoji penitenciarija paskelbė dekretą, kuriuo popiežius Pranciškus suteikia galimybę gauti visuotinius atlaidus įprastomis sąlygomis (būti atlikusiam išpažintį, priimti Komuniją ir melstis popiežiaus intencijomis) seneliams, pagyvenusiems žmonėms ir visiems tikintiesiems, kurie Pasaulinės senelių ir pagyvenusių žmonių dienos proga liepos 28 d. dalyvaus pamaldose, vyksiančiose visame pasaulyje.
Visuotinius atlaidus tą pačią dieną gali gauti ir tie tikintieji, kurie aplankys pagyvenusius žmones ar tuos, kuriems reikia pagalbos (ligonius, vienišuosius, neįgaliuosius). Galimybė gauti visuotinius atlaidus taip pat suteikiama tiems, kurie, atsiribodami nuo nuodėmių, ketina kuo greičiau įvykdyti įprastas atlaidų sąlygas, o taip pat tiems, kurie, dėl rimtos priežasties negalėdami išeiti iš namų, dvasiškai vienysis su Pasaulinės senelių dienos proga vyksiančių pamaldų dalyviais.
Penitenciarija šia proga taip pat prašo nuodėmklausių dosniai patarnauti norintiems atlikti išpažintį.
Kas yra škaplierius ir ką švenčiame per Škaplierinę?
Šaltinis: www.bernardinai.lt
Rita
Bagdonaitė
Škaplierinė – taip dažniausiai Lietuvoje žinoma liepos 16-ąją minima liturginė šventė. Šiaurės Lietuvoje sako: Škaplierna. Ten garsūs Škapliernos atlaidai. O Bažnyčios liturginiame kalendoriuje įrašyta: Karmelio kalno Švč. Mergelė Marija – ir tik skliausteliuose: Škaplierinė.
Popiežius: kurkime meile turtingą aplinką
Šaltinis: vaticannews.va
Penkioliktąjį liturginių metų sekmadienį popiežius kvietė siekti tapti tikrais Viešpaties mokiniais misionieriais bendryste, tarpusavio darna ir nuosaikumu, kurios yra krikščioniškajam gyvenimui svarbios vertybės. Pranciškus kalbėjo per sekmadienio, liepos 14 d., vidudienio maldos susitikimą Šv. Petro aikštėje.
Šią savaitę Bažnyčia švenčia:
Liepos 14 d. (Sekmadienis)
Sekmadienis - Viešpaties diena.
"Gyvendamas teisiai, o Dieve, tavo veidą regėsiu,
vos rytą pabusiu – tave išvydęs, gėrėsiuos." (Ps 40, 10-11)
Liturginiai Šv. Mišių skaitiniai
Valandų liturgija
Popiežiaus maldos intencija liepos mėnesiui
Melskime, kad Ligonių patepimo sakramentas suteiktų Viešpaties stiprybės tiems, kurie jį priima, ir jų artimiesiems, ir kad jis kiekvienam taptų dar labiau matomu užuojautos ir vilties ženklu.
Kunigų ir diakonų paskyrimai Kaišiadorių vyskupijoje (birželio mėn.)
Šaltinis: https://kaisiadoriuvyskupija.lt/
Kun. Adm Adukowski atleidžiamas iš Širvintų parapijos vikaro pareigų ir grįžta pastoraciniams darbui į Elko (Ełk) vyskupiją.
Kun. Algis ANANIS atleidžiamas iš Žaslių ir Paparčių parapijų klebono pareigų ir skiriamas Kaišiadorių parapijos klebonu ir Kaišiadorių dekanu.
Kun. Valdas BELECKAS atleidžiamas iš Alytaus (Šv. Liudviko) ir Nemunaičio parapijų klebono pareigų ir skiriamas Kernavės ir Musninkų parapijų klebonu.
Mons. Jonas DALINEVIČIUS atleidžiamas iš Birštono ir Nemajūnų parapijų klebono ir Birštono dekano pareigų ir skiriamas Žaslių ir Paparčių parapijų klebonu.
Mons. Rimvydas JURKEVIČIUS atleidžiamas iš Kaišiadorių parapijos klebono ir dekano pareigų ir skiriamas Birštono ir Nemajūnų parapijų klebonu ir Birštono dekanu.
Kun. Gintas PETKEVIČIUS atleidžiamas iš Elektrėnų parapijos vikaro pareigų ir nuo šių metų liepos 1 d. išleidžiamas Biblijos studijoms Romoje.
Kun. Povilas SLAMINIS atšaukiamas iš tarnystės Elko vyskupijoje ir skiriamas Vievio parapijos vikaru.
Kun. Marius TALUTIS atleidžiamas iš Kernavės ir Musninkų parapijų klebono pareigų ir skiriamas Alytaus (Šv. Liudviko) ir Nemunaičio parapijų klebonu.
Diakonas Tautvydas DIKČIUS skiriamas pastoracinei tarnystei į Elektrėnų parapiją.
Diakonas Bronius JARUKAS skiriamas pastoracinei tarnystei į Širvintų parapiją.
Kurijos informacija
Informacija apie Apaštalinio nuncijaus Lietuvai paskyrimą
Šaltinis: www.vlk.lcn.lt
Šventasis Tėvas Pranciškus Apaštaliniu nuncijumi Lietuvai paskyrė Jo Ekscelenciją titulinį Urbisaglia arkivyskupą Georgą GÄNSWEINĄ. Toliau pateikiamas naujojo Apaštalinio nuncijaus Lietuvai gyvenimo aprašymas.
Jo Ekscelencijos Arkivyskupo Georgo Gänsweino gyvenimo aprašymas
Arkivyskupas Georgas Gänsweinas gimė 1956 m. liepos 30 d. Waldshut (Vokietijoje). Įšventintas kunigu 1984 m. gegužės 31 d. Freiburg im Breisgau vyskupijai.
Įgijęs kanonų teisės daktaro laipsnį, 1995 m. jis pradėjo dirbti Šventojo Sosto Romos Kurijoje. Dirbo Dievo kulto ir sakramentų tvarkos kongregacijoje, Tikėjimo mokymo kongregacijoje ir Valstybės sekretoriate.
2012 m. gruodžio 7 d. jis buvo paskirtas Popiežiaus namų prefektu ir tituliniu Urbisaglia arkivyskupu.
Arkivyskupas Gänsweinas moka vokiečių, prancūzų, anglų, italų ir ispanų kalbas.
Šventojo Sosto spaudos tarnybos ir Apaštalinės nunciatūros Lietuvoje informacija
Bažnyčia švenčia Švč. Jėzaus Širdies iškilmę
„Priėję prie Jėzaus ir pamatę, kad jis jau miręs, jie nebelaužė jam blauzdų, tik vienas kareivis ietimi perdūrė jam šoną, ir tuojau ištekėjo kraujo ir vandens“ (Jn 19, 33–34).
Iš šios Evangelijos ištraukos po ilgos evoliucijos gimė Švenčiausiosios Jėzaus Širdies šventė. Jau senovėje Bažnyčios tėvai, dažnai komentavę šį tekstą, iš Viešpaties šono tekančiame vandenyje įžvelgdavo krikšto simbolį, o kraujyje – Eucharistijos simbolį. Viduramžių mistikams pervertas Jėzaus šonas leidžia pamatyti Jo širdį, kurioje įsikūnijusi begalinė ir gailestinga Dievo meilė visiems žmonėms. Šv. Bernardas apie tai rašė: „Perverdama šventąjį kūną, ieties geležis man tapo atrakinančiu raktu; ji atskleidė man Viešpaties ketinimą. Jo Širdies paslaptis atrandama atveriant Jo kūną“.
Birželio mėnesį popiežius kviečia melstis už migrantus
Brangūs broliai ir seserys, šį mėnesį norėčiau, kad kartu melstumės už tuos, kurie bėga iš savo šalių. Prie dramos, kurią išgyvena žmonės, priversti palikti savo tėvynę ir bėgti nuo karo ar skurdo, dažnai prisideda jausmas, kad jie yra išrauti su šaknimis, nebežino, kur yra jų vieta. Be to, kai kuriose šalyse, į kurias jie atvyksta, į migrantus žiūrima su nerimu ir baime. Atsiranda sienų šmėklos: fizinės sienos, skiriančios šeimas, ir sienos širdyje. Mes, krikščionys, negalime pritarti tokiai mąstysenai. Kas priima migrantą, priima Kristų. Turime skatinti tokią socialinę ir politinę kultūrą, kuri saugotų migrantų teises ir orumą, suteiktų jiems augimo galimybes, juos integruotų. Migrantams reikia padėti, juos remti ir integruoti.
Šią savaitę Bažnyčia švenčia:
Švenčiausioji Trejybė (iškilmė)
Pirmąjį
sekmadienį po Sekminių švenčiame Švč. Trejybės
iškilmę.
"Garbinkime Dievą Tėvą, ir Sūnų, ir Šventąją Dvasią, nes pasigailėjo mūsų."
Gegužinės pamaldos Švč. Mergelės Marijos
garbei
Popiežiaus žinia Pasaulinės socialinio komunikavimo dienos proga
Gegužės 12 d. minima 58-oji Pasaulinė socialinio komunikavimo diena. Popiežiaus Pranciškaus žinia: „Dirbtinis intelektas ir širdies išmintis: siekiant visapusiškai žmogiško komunikavimo“.
Brangūs broliai ir seserys!
Vadinamojo „dirbtinio intelekto“ sistemų raida, kurią apmąsčiau neseniai paskelbtoje Žinioje Pasaulinės taikos dienos proga, taip pat lemia radikalius pokyčius informacijos ir komunikavimo srityje, o per tai keičia kai kuriuos pilietinio sambūvio pagrindus. Šie pokyčiai paveikia visus, ne tik šių sričių specialistus. Spartus nuostabių išradimų, kurių veikimo principų bei galimybių dauguma mūsų neperpranta, plitimas mus ir įkvepia, ir trikdo. Tai neišvengiamai veda prie esminių klausimų: kas vis dėlto yra žmogus, kuo jis ypatingas ir kokia bus šios mūsų rūšies, vadinamos